Nowoczesna chirurgia jaskry w Klinice Okulistycznej WIML

HFDS - High Frequency Deep Sclerectomy szansą na uratowanie wzroku u pacjentów z jaskrą nie poddającą się leczeniu zachowawczemu.

Film:

 

 

 

W Klinice Okulistycznej WIML przeprowadzono innowacyjne, wieloproceduralne zabiegi przeciwjaskrowe HFDS, łącząc je operacjami usunięcia zaćmy z wszczepieniem sztucznej soczewki tylnokomorowej. Chirurgami przeprowadzającymi zabiegi byli: dr n. med. Marcin Jezierski i dr n. med. Jaromir Wasyluk.

Sklerektomia głęboka jest przeciwjaskrowym zabiegiem operacyjnym o wysokim wskaźniku skuteczności. Klasycznie wykonywana przez chirurga polega na czasochłonnym  „ręcznym” wykonaniu przetoki  i zeszyciu preparowanych tkanek gałki ocznej.  Pacjent bardzo często po takim zabiegu ma uczucie ciała obcego związanego z czasową obecnością szwów.
Innowacyjność metody (HFDS)  polega na wytworzeniu przetoki „ od środka” , z dostępu przez port rogówkowy, który rutynowo wytwarzamy podczas operacji zaćmy. Następnie prądem wysokiej częstotliwości, wykonujemy 6 mikro-przetok do kanału Schlemma. Celem zabiegu jest poprawa odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej i obniżenie ciśnienia śródgałkowego.  Aparat, którym wykonujemy fakoemulsyfikację zaćmy jest dodatkowo wyposażony w specjalną sondę tnąco-koagulującą przeznaczoną do tego zabiegu. Dodatkową zaletą tej metody jest automatyczne, precyzyjne wykonanie przetok poprzez nacięcie i elektrokoagulację siateczki beleczkowania  w kącie przesączania, a więc w miejscu fizjologicznego odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej.

Zabieg wykonuje się w mikroskopie operacyjnym, pod kontrolą gonioskopu bezpośredniego.

U naszych pacjentów w pierwszych dobach pooperacyjnych uzyskano znaczące obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pozostają w dalszej obserwacji klinicznej.

Pierwsze międzynarodowe badania i publikacje  kliniczne, wskazują na HFDS jako bezpieczną i efektywną metodę terapeutyczną w jaskrze pierwotnej otwartego kąta. Zalicza się ją do najnowocześniejszych  zabiegów minimalnie inwazyjnej chirurgii jaskry (MIGS).
 
Kierownik Kliniki Okulistycznej WIML
Dr n. med. Radosław Różycki

Go to top