Czy jedno małe piwo dziennie to już alkoholizm?

21 maja 2014 roku w WIML odbyło się szóste sympozjum, z cyklu WIMLowskich Spotkań Naukowych, zatytułowane: „Przykłady zastosowania metod obrazowania MRI do oceny wpływu uzależnienia od alkoholu na mózg człowieka”.

Temat, na podstawie własnego dorobku badawczego przedstawił dr Stefan Gaździński z WIML, który od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (MRI) dla celów naukowych.

Dr Gaździński rozpoczął swoje wystąpienie od niewinnego pytania: „czy jedno piwo dziennie jest objawem choroby alkoholowej?”. To był pretekst do przedstawienia metodologii badań nad uzależnieniem od alkoholu, które jest chorobą psychiatryczną.  Następnie omówione zostały zmiany w mózgach osób uzależnionych od alkoholu otrzymane za pomocą obrazowania oraz spektroskopii magnetycznego rezonansu.

Badania, których współwykonawcą był dr Gaździński, wykazały obkurczenie mózgu oraz obniżone stężenia metabolitów u osób uzależnionych od alkoholu. Te niekorzystne zmiany są dodatkowo pogarszane poprzez palenie wyrobów tytoniowych. Natomiast w trakcie abstynencji od alkoholu następowało zwiększenie objętości mózgu średnio o 20 ml; u rekordzisty wyniosło ono 80 ml po 9 miesiącach abstynencji. Powrót do nałogu powodował utratę tkanki mózgowej. Jednoczesne zastosowanie pomiarów spektroskopowych pozwoliło stwierdzić, że zmiany te nie są związane z rehydratacją mózgu (sam alkohol powoduje odwodnienie organizmu), ale z procesami neurodegeneracyjnymi.

Omawiane badania prowadzone są na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, gdzie przebadano już ponad  200 osób uzależnionych od alkoholu. W wyniku tych badań stwierdzono między innymi, że w okresach abstynencji dochodzi do neuroregeneracji mózgu. Więcej informacji na temat badań można znaleźć klikając na poniższe linki:

  1. http://alcalc.oxfordjournals.org/content/42/3/174.long
  2. http://brain.oxfordjournals.org/content/133/4/1043.long

Dla wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na pytanie czy jedno piwo dziennie to już alkoholizm, dr Gaździński ma odpowiedź: „pojedyncze piwo nie jest groźne chyba, że zaczyna rosnąć”.

Zainteresowanych quizem alkoholowym zapraszamy na stronę: http://www.wyhamujwpore.pl

 

     

Go to top