Doskonałe zdrowie kluczem do podniebnych akrobacji

Jedna z największych imprez lotniczych w Polsce, czyli Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2015 w Radomiu, już za nami.

Każdego roku w okresie letnim na radomskim niebie pojawia się niesamowity spektakl z udziałem zwinnych, dostojnych, budzących respekt wojskowych i cywilnych maszyn latających.

Tego roku mogliśmy oglądać występy z udziałem polskich i zagranicznych pilotów aż z 20 państw.

Aby wszystko wyszło perfekcyjnie, potrzeba odpowiedniego przygotowania. Kpt. Michał Anielak, lider zespołu akrobacyjnego „Orlik” w wywiadzie dla TVP Info opowiada, że aby ,,wykonać pokaz musi być wykonanych od 60 do 100 treningów”. I chociaż trening czyni mistrza to doskonałe zdrowie jest podstawą aby zasiąść za sterami turbośmigłowca, a następnie wykonać perfekcyjny trik.

,,Każdego roku mamy badania w Warszawie, w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i tam jesteśmy badani od A do Z. Jeżeli tam przejdziemy badania, to mamy zgodę na latanie przez następny rok” powiedział kpt. Dariusz Stachurski z zespołu „Orlik”.

Kpt. Anielak wspomniał też, że tylko ciesząc się idealnym zdrowiem piloci są w stanie nauczyć się przygotować organizm do znoszenia przeciążeń podczas lotu, które czasami sięgają nawet 7G.

     

Go to top