Sprzęt medyczny dla otyłych

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” jedynie krakowskie pogotowie ma karetkę bariatryczną, przeznaczoną do przewozu chorych na otyłość. Cytowany w artykule dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prof WIML, kierownik Kliniki Chirurgii Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej wskazuje, że powinno się wyznaczyć ośrodki referencyjne dla chorych na otyłość, ale przede wszystkim zadbać o edukację społeczną i profilaktykę.

Osoby chore na otyłość wymagają odpowiedniego sprzętu medycznego. Chodzi zarówno o wzmocnione łóżka i stoły operacyjne oraz sprzęt diagnostyczny jak tomograf, rezonans magnetyczny czy rentgen. Nie każdy szpital posiada taką infrastrukturę, stąd też dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prof. WIML wyszedł z propozycją powołania ośrodków referencyjnych.

Powiedział też, „że przede wszystkim nie powinno się dopuścić do tego, by ludzie ważyli po 200 kg. Oni mają wiele powikłań: cukrzycę, nadciśnienie, otłuszczoną wątrobę, kłopoty ze stawami. - Doprowadzanie do takiego zaawansowania choroby to według mnie błąd w sztuce lekarskiej”.

Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1980-2008 liczba przypadków występowania otyłości na świecie podwoiła się. Blisko 50% Europejczyków ma nadwagę, zaś 23% kobiet i 20% mężczyzn cierpi na otyłość.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2009 roku w Polsce żyło 45% otyłych kobiet i 61% otyłych mężczyzn. Coraz częściej ta choroba atakuje dzieci i młodzież. Jest przyczyną wielu chorób przewlekłych, a w drastycznych przypadkach prowadzi nawet do zgonu.

Artykuł Agnieszki Pochrzęst-Motyczyńskiej pt.: „Pogotowie ratunkowe kombinuje, jak przewieźć otyłych” jest dostępny na stronie internetowej warszawskiego wydania „Gazety Wyborczej”:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17893718,Pogotowie_ratunkowe_kombinuje__jak_przewiezc_otylych.html

Więcej:

WIMLowskie Spotkanie Naukowe nt. otyłości: http://www.wiml.waw.pl/pl/Spotkanie_naukowe_w_WIML_na_temat_otylosci

     

Go to top