Bezpiecznej zabawy sylwestrowej życzą pracownicy Kliniki Okulistyki WIML

Szanowni Państwo!

Składając Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2021, chcielibyśmy, jako zespół Kliniki Okulistyki WIML, zwrócić się do Państwa o zachowanie szczególnej rozwagi i umiaru w czasie używania fajerwerków i innych urządzeń pirotechnicznych.

Co roku dochodzi w noc sylwestrową do wielu wypadków, w czasie których w 19% uszkodzeniu ulegają oczy. Są to często zmiany nieodwracalne, które na całe życie czynią kalekami młodych i aktywnych ludzi. Fala uderzeniowa i bardzo wysoka, sięgająca 1000 stopni, temperatura spalania działa jak ładunek wybuchowy, który z łatwością rozrywa wrażliwe tkanki oka. Po zgłoszeniu się pacjenta na ostry dyżur okulistyczny okazuje się często, że nie ma już czego ratować i gałkę oczną trzeba usunąć. Każdy z nas okulistów w swojej karierze miał przynajmniej kilka takich dramatycznych zdarzeń. Statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego mówią o > 9000 tego typu urazów oka rocznie, z czego większość stanowią młodzież i dzieci.

Tak więc bawiąc się za kilka dni w gronie rodziny czy znajomych nie zapominajmy, że chwila nieuwagi może mieć tragiczne i trwałe konsekwencje. Najlepiej z fajerwerków w ogóle zrezygnować, nie narażając zdrowia swojego i swoich najbliższych.

Szczęśliwego Nowego Roku !

     

Go to top