Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja obchodzony jest w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Celem tego święta jest podkreślenie roli diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu stanu zdrowia, a tym samym w szeroko rozumianej opiece nad pacjentem.

Dzień 27 maja nie jest datą przypadkową, ponieważ w tym dniu w 1961 roku Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to stało się początkiem późniejszych dokonań oraz rozwoju w dziedzinie diagnostyki molekularnej.

Dziś, w dobie trwającej pandemii diagnostyka laboratoryjna ma znaczenie szczególne, bowiem stanowi jedyne narzędzie wykrywania, a tym samym kontrolowania rozprzestrzenia się koronawirusa SARS-COV-2.

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego pragniemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim diagnostom laboratoryjnym, ale także technikom analityki medycznej, asystentom i innym członkom zespołów medycznych laboratoriów. Pragniemy wyrazić nasze uznanie dla Waszej codziennej pracy na rzecz ochrony zdrowia. Życzymy dużo siły i wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywania tego pięknego i odpowiedzialnego zawodu.

 

 

PB, WIML
Źródło obrazów: Pixabay.com

 

     

Go to top