Uroczyste Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia, jak co roku obchodzimy, jedno z najważniejszych świąt – Święto Wojska Polskiego, będące upamiętnieniem zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Wprowadzone ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r.
Z okazji 100. rocznicy tego wydarzenia, Sejm RP 13 czerwca 2019 r. podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, a tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się pod hasłem „1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.
Należy podkreślić, że wyjątkowe znaczenie temu starciu zbrojnemu, nadaje fakt umieszczenia go na 18. pozycji listy Przełomowych bitew w historii świata, które zaważyły na losie ludzkości.
Chociaż polskie lotnictwo wojskowe było w tamtym czasie dopiero tworzone i w wojnie polsko-bolszewickiej odgrywało rolę pomocniczą, to w rezultacie okazało się, że było siłą niezwykle istotną. Szczególnego znaczenia nabrały słowa depeszy Budionnego z 18 sierpnia 1920 r., które ukazywały niesamowitą skuteczność polskich sił lotniczych, biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej:
„W ostatnich dniach nieprzyjaciel w szerokim zakresie zastosował w walce z kawalerią samoloty, w ten sposób kompensując zbyt szczupłe siły. W dniu 16 i 17 sierpnia eskadry nieprzyjaciela w liczbie dochodzącej do 9 samolotów krążyły nad nacierającymi kolumnami konnej armii. Zuchwale zniżając samoloty, nieprzyjaciel ostrzeliwał nasze oddziały i zarzucał je bombami. Wojska atakowane z powietrza nie mniej, niż trzy razy na dzień, mają ogromne straty w ludziach i koniach. W jednej tylko 6 dywizji kawalerii w dn. 17 VIII zabito i raniono przeszło 100 ludzi i 100 koni. Jedno z natarć 6-ej dywizji kaw. odparto wyłącznie za pomocą samolotów. Proszę o rozkaz natychmiastowego wysłania do mego rozporządzenia jednej baterii przeciwlotniczej, która by podążała za armią.” (Niestrawski M. Polskie wojska lotnicze w okresie walk o granice państwa polskiego (1918–1921). Walka i demobilizacja., T. II. Oświęcim: Wydawnictwo Napoleon V, 2017 r., s. 174)
W tym szczególnym czasie pragniemy złożyć głębokie wyrazy wdzięczności i uznania za służbę, trud oraz poświęcenie wszystkim żołnierzom RP.

MM, WIML
fot. ISz, WIML

     

Go to top