Profesor Wyleżoł o walce z otyłością podczas Europejskiego Dnia Walki z Otyłością

W dniu 22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji dla portalu internetowego senior.pl wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich chirurgów bariatrycznych, dr n. med. Wyleżoł Mariusz, prof WIML.

Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w latach 1980-2008 liczba przypadków występowania otyłości na świecie podwoiła się. Blisko 50% Europejczyków ma nadwagę, zaś 23% kobiet i 20% mężczyzn cierpi na otyłość.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2009 roku w Polsce żyło 45% otyłych kobiet i 61% otyłych mężczyzn. Coraz częściej ta choroba atakuje dzieci i młodzież. Jest przyczyną wielu chorób przewlekłych, a w drastycznych przypadkach prowadzi nawet do zgonu. Wpływa zresztą nie tylko na stan zdrowia, ale również silnie oddziaływuje na psychikę, co przekłada się na funkcjonowanie chorych w społeczeństwie.

Profesor Wyleżoł, kierownik Kliniki Chirurgii w WIML a zarazem przewodniczący Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością powiedział dla portalu senior.pl m.in:

To co przeraża w chorobie, to jej nieprzewidywalność. Otyłość może „dopaść" każdego bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, status społeczny i materialny. W wielu przypadkach, z niewyjaśnionych powodów doprowadzenie do redukcji masy ciała i utrzymanie jej jest bardzo trudne lub niemożliwe”.

Więcej: http://www.choroby.senior.pl/78,0,Nadwaga-i-otylosc-dotyczy-polowy-Polakow,19157.html

Go to top