Czy tzw. niezdrowa dieta jest przyczyną zmian w funkcji mózgu w otyłości?

W czasopiśmie PLOS One (IF = 3,23; MNiSW = 40) ukazał się artykuł współautorstwa pracowników WIML pt: „Does Long-Term High Fat Diet Always Lead to Smaller Hippocampi Volumes, Metabolite Concentrations, and Worse Learning and Memory? A Magnetic Resonance and Behavioral Study in Wistar Rats”.

Artykuł powstał w ramach projektu ufundowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego w WIML, którego celem było sprawdzenie w modelu zwierzęcym, czy zastosowanie diety wysokotłuszczowej, zawierającej cukry proste (w smaku podobna do batoników) powoduje zmiany w centralnym układzie nerwowym podobne do tych, które obserwuje się u ludzi chorujących na otyłość.

Okazało się, że zastosowana dieta nie spowodowała oczekiwanych zmian. Wręcz przeciwnie, zaobserwowano polepszenie wyników dotyczących uczenia się i pamięci, a także, po roku jej stosowania, zaobserwowano poprawę markerów hipokampa w grupie zwierząt stosujących tą dietę, który jest związany z procesami formowania oraz odtwarzania pamięci długoterminowej. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wskazują, że choroby otyłości nie można zredukować do nieprzestrzegania diety i słabej woli osoby otyłej.

Projekt badawczy był realizowany w ramach konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Politechniką Warszawską, Instytutem Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego w Warszawie oraz WIML. Nasza instytucja reprezentowana była przez Agatę Gaździńską, Mariusza Wyleżoła, oraz Stefana Gaździńskiego, który kierował tym projektem.

Autorzy przestrzegają przed zbyt optymistycznym podchodzeniem do wyników. Dieta wysokotłuszczowa, przynosi wprawdzie spadek masy ciała ale brak rygorystycznego przestrzegania jej zasad prowadzi do odzyskania lub wręcz zwiększenia masy ciała. Może mieć także negatywny wpływ na mózg i jego funkcje, co zostało udokumentowane w innych badaniach na zwierzętach.

Należy zauważyć, że wyniki powyższego badania w części dotyczącej potencjalnego wpływu sposobu odżywiania zwierząt laboratoryjnych na wyniki prowadzonych badań w zakresie chirurgii bariatrycznej były wcześniej przedstawiane podczas 20. Światowego Kongresu Międzynarodowej Towarzystwa Chirurgicznego Leczenia Otyłości i Zaburzeń Metabolicznych - IFSO http://www.wiml.waw.pl/pl/WIML_na_IFSO.

Natomiast szeroko zakrojone badania nad otyłością olbrzymią u ludzi prowadzone są w WIML, m.in. w ramach projektu BANG (finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki).

Artykuł pt. “Does Long-Term High Fat Diet Always Lead to Smaller Hippocampi Volumes, Metabolite Concentrations, and Worse Learning and Memory? A Magnetic Resonance and Behavioral Study in Wistar Rats” jest dostępny na stronie: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0139987

     

Go to top