Dr hab. psych. Adam Tarnowski, prof. WIML w programie TVP „Pytanie na śniadanie”

8 czerwca 2014, we wtorkowym wydaniu porannego programu TVP „Pytanie na śniadanie" poruszono temat bezpieczeństwa drogowego. Do studia zaproszono trzech ekspertów, w tym dr. hab. psych. Adama Tarnowskiego, prof. WIML.

Rozmowa poświęcona bezpieczeństwu drogowemu została wywołana kolejnym tragicznym wypadkiem. Ta kwestia od wielu lat bulwersuje opinię publiczną. Polska jest niechlubnym liderem europejskich statystyk pod względem liczby zabitych na drodze. W 2012 r., według danych Komisji Europejskiej zginęło 3 571 osób czyli niewiele mniej niż w krajach o większej populacji jak Włochy (3653), Francja (3653), Niemcy (3600). W Hiszpanii, która ma podobną liczbę mieszkańców do Polski w 2012 r. odnotowano 1903 ofiar śmiertelnych wypadków na drodze, czyli i tak o 101 więcej niż w 63 milionowej Wielkiej Brytanii.

Profesor Tarnowski wskazał dwa podstawowe powody tego stanu rzeczy. Po pierwsze, jak powiedział w Polsce droga wydaje się służyć nie tylko do przejechania z punktu A do punktu B. Często na styl jazdy wpływa pośpiech wywołany presją czasu. Po drugie, wskazał na zagmatwane otoczenie regulacyjne, które sprawia, że nie zawsze wiadomo z jaką prędkością należy jechać. Wreszcie zaproponował pewne rozwiązanie tego problemu. O tym jakie, można usłyszeć na stronie TVP: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/15557734/dwuletnie-dziecko-zginelo-na-pasach

     

Go to top