Latać jak Kamil Stoch

Kamil Stoch podwójny mistrz olimpijski, zdobywca Kryształowej Kuli potwierdził swoje predyspozycje do latania, przechodząc badania w WIML, dopuszczające go do lotu F16.

W dniu 26.08.2014 r. Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej gościł w swoich progach skoczka narciarskiego, zawodnika klubu WKS Zakopane, dwukrotnego mistrza olimpijskiego z 2014 r., indywidualnego mistrza świata i drużynowego brązowego medalistę mistrzostw świata z 2013 r., zdobywcę Pucharu Świata w sezonie 2013/2014, siedmiokrotnego indywidualnego mistrza Polski, kawalera Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski - Kamila Stocha. Wizyta stanowiła element przygotowania do lotu samolotem wysoko manewrowym, który obiecał skoczkowi gen. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych RP, w geście podziękowania za szczególne osiągnięcia skoczka.

Po spotkaniu z płk. dr. Olafem Truszczyńskim, dyrektorem WIML, Kamil Stoch przeszedł szereg badań i konsultacji specjalistycznych. Ostatnim etapem przygotowania do lotu samolotem bojowym, było badanie w wirówce przeciążeniowej, wykonane pod czujnym okiem dr. Krzysztofa Kowalczuka.

Skoczek zaliczył je bardzo dobrze, osiągając w programie liniowym, bez mała +6Gz (bez przygotowania, bez trenowania manewrów anty G).  Osobiście wykonana symulacja dynamicznego lotu, z wykorzystaniem realnych możliwości wirówki, na długo pozostanie w jego pamięci, o czym świadczą słowa wpisu do księgi pamiątkowej WIML: „Bardzo dziękuję za miłą atmosferę oraz niesamowite wrażenia podczas badań. Wirówkę będę wspominał do końca życia”.

Uroczyste wręczenie orzeczenia o zdolności do wykonania lotu, liczne pamiątkowe zdjęcia, i mnóstwo autografów Mistrza, stanowiło zakończenie wizyty w WIML.

fot. Janusz Ośko

     

Go to top