Otyłość a nowotwory

W  najnowszym numerze tygodnika „Wprost” ukazał się artykuł z wypowiedzią dr. hab. n. med. Mariusza Wyleżoła, kierownika Kliniki Chirurgii WIML, przewodniczącego Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, na temat związku otyłości z rakiem.

Jaka jest świadomość społeczeństwa? Czy otyłość prowadzi do nowotworów?
Różne badania pokazujące ścisły związek między otyłością a większym ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory zostały opublikowane w ostatnich kilkunastu latach. To nowa wiedza, dlatego zaryzykuję stwierdzenie, że nawet wśród lekarzy nie jest powszechna, a co dopiero mówić o ogóle społeczeństwa – powiedział prof. Mariusz Wyleżoł.
Tymczasem z badań brytyjskich naukowców wynika jednoznacznie, że wśród mężczyzn otyłość zwiększa częstość występowania nowotworów jelita grubego, raka pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerki i czerniaka. Z kolei u kobiet podwyższa ryzyko białaczki, nowotworów jelita grubego, macicy, przełyku, pęcherzyka żółciowego, trzustki i raka piersi w okresie pomenopauzalnym. Oceniono, że wśród kobiet otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu złośliwego o 40%.
Więcej: https://www.wprost.pl/tygodnik/10025423/Kilogramy-ryzyka.html

     

Go to top