Psychologia bezpieczeństwa jazdy

 

Bezpieczeństwo drogowe zależy w dużej mierze od jakości infrastruktury, ale wpływa na nie także otoczenie. Zbyt wysoka intensywność impulsów zewnętrznych, może rozpraszać kierowcę co w konsekwencji prowadzi do zagrożenia. O nowym projekcie badań, które mają pomóc zmienić ten stan rzeczy opowiedział w Programie 3 Polskiego Radia, profesor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej Adam Tarnowski.

Na potrzeby badania stworzono specjalny program, który analizuje rozłożenie uwagi człowieka na podstawie ruchu gałek ocznych. Reakcje są rejestrowane na specjalnych kamerach. Dzięki temu w prosty sposób będzie można przeanalizować gdzie są miejsca najbardziej rozpraszające uwagę kierowców. Badania prowadzą naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i Instytutu Transportu Samochodowego.

Profesor Tarnowski powiedział w radiowej 3: "Da to możliwość masowego, taniego audytu dróg, czyli będziemy w stanie na podstawie jednego, dwóch przejazdów z kamerą automatycznie wykryć, które miejsca na drodze są miejscami najbardziej "zaśmieconymi" wizualnie i które wymagają jakiejś interwencji.

Więcej na ten temat:

http://www.polskieradio.pl/9/2969/Artykul/954802,Psychologowie-pomoga-zbudow

 

     

Go to top