WIMLowski Festiwal Nauki 2015

W dniach 21-25 września 2015 r. w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej już po raz drugi odbędzie się Warszawski Festiwal Nauki. To już XIX edycja tego prestiżowego wydarzenia popularyzującego dokonania polskiej nauki.

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej przygotował aż 7 lekcji festiwalowych przeznaczonych dla uczniów szkół gimnazjalnych. W ich trakcie nadarzy się niepowtarzalna okazja do zapoznania się z działaniem symulatora samochodu ciężarowego oraz odwiedzenia niezwykłej pracowni w zakresie widzenia nocnego. Na uwagę zasługują również lekcje dotyczące pierwszej pomocy, których w tym roku jest aż 5.

Każde ze spotkań będzie miało charakter interaktywny, pozwalający lepiej zrozumieć specyfikę badań prowadzonych w WIML.

Zachęcamy Szkoły gimnazjalne do zapisów. Więcej szczegółowych informacji na temat programu spotkań na stronie Festiwalu Nauki: http://www.festiwalnauki.edu.pl/

Organizatorzy XIX Festiwalu Nauki w Warszawie zapraszają, chętnych wolontariuszy, do pomocy przy organizacji debat, pokazów naukowych i klubów dyskusyjnych. Więcej na stronie internetowej: http://festiwalnauki.edu.pl/aktualnosci/wolontariat

PROGRAM:

Światełko w tunelu czyli jak uratować życie?

Naucz się odpowiednio reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, poznając zasady pierwszej pomocy. Podczas tych warsztatów, uczestnicy Festiwalu Nauki zapoznają się z podstawowymi zabiegami ratującymi ludzkie życie. Zostaną poruszone zagadnienia postępowania w stanach nagłych, jak np.: zawał serca, reakcje alergiczne, udar, i inne.  

Prowadzący: Michał Madeyski
Uczestnicy: klasy gimnazjalne 1-3
Dziedzina: zdrowie i medycyna
Forma: warsztaty
Liczba osób: 25
Czas trwania: 60 min.
Terminy: poniedziałek, 21 wrzesień 2015 r., godz. 9:00
 

wtorek, 22 wrzesień 2015 r., godz 9:00

środa, 23 wrzesień 2015 r., godz 9:00

czwartek, 24 wrzesień 2015 r., godz 9:00

piątek, 25 wrzesień 2015 r., godz 9:00


Światła ciężarówki - po co naukowcom symulator samochodu ciężarowego?

Celem warsztatu będzie zaprezentowanie uczestnikom Festiwalu Nauki osiągnięć techniki w zakresie symulowania jazdy samochodem ciężarowym. Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z symulatorem samochodu ciężarowego oraz będą mieli możliwość doświadczenia niebezpiecznych sytuacji drogowych w bezpiecznym środowisku laboratoryjnym. Na potrzeby warsztatu zostaną przygotowane różne scenariusze jazdy, w trakcie których ochotnicy będą mogli trenować jazdę w zmiennych warunkach pogodowych, na różnym terenie (miasto, teren poza miastem, góry) oraz wziąć udział w sytuacjach nietypowych i niebezpiecznych, jakie mogą mieć miejsce na drodze, np. nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię, zmiana położenia ładunku na ciężarówce, awaria pojazdu czy też jazda w warunkach gołoledzi. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnego prowadzenia samochodu ciężarowego, jak również jazdy w charakterze pasażera bądź też na stanowisku instruktora.

Prowadzący: Paulina Baran, Sylwester Guzowski
Uczestnicy: klasy gimnazjalne 1-3
Dziedzina: technika i technologia
Forma: warsztaty
Liczba osób: 25
Czas trwania: 45 min.
Termin poniedziałek, 21 wrzesień 2015 r., godz. 10:00

Widzę ciemność - trening nocnego widzenia

Celem warsztatu będzie zaprezentowanie uczestnikom Festiwalu Nauki osiągnięć techniki w zakresie nocnego widzenia. Uczestnicy będą mieli okazję porównać jak zmienia się widoczność pod względem efektów świetlnych, emitowanych przez różne źródła oraz zobaczyć jak z lotu ptaka, wygląda nocą pas startowy lotniska, miasto oraz teren niezabudowany. Uczniowie będą mieli okazję wcielić się w rolę pilota i na własne oczy przekonać się jak wygląda świat nocą po założeniu gogli noktowizyjnych.

Prowadzący: Rafał Lewkowicz, Marek Gąsik
Uczestnicy: klasy gimnazjalne 1-3
Dziedzina: technika i technologia
Forma: warsztaty
Liczba osób: 25
Czas trwania 45 min.
Termin środa, 23 wrzesień 2015 r., godz. 9:00

     

Go to top