Aktywności naukowe Kliniki Okulistycznej WIML - wrzesień 2022

Aktywności naukowe Kliniki Okulistycznej WIML:

  • 40. Zjazd Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Okuloplastycznej i Rekonstrukcyjnej 

Tegoroczny zjazd odbył się w Nicei w dniach 15-17 września. W wydarzeniu wzięło udział blisko 700 lekarzy okulistów z 65 krajów całego świata. Konferencja rozpoczęła się całodniowym kursem, w którym specjaliści w swoich dziedzinach, w tym roku głównie z Europy, USA i Japonii zaprezentowali najnowsze osiągnięcia dotyczące leczenia nieprawidłowego ustawienia powiek, chorób dróg łzowych, guzów powiek i innych zmian patologicznych oraz techniki protezowania oczodołów. 

W tegorocznej konferencji oraz kursie odbywającym się w ramach tego wydarzenia wzięło czynny udział 5 lekarzy z Kliniki Okulistycznej WIML. Miło nam poinformować, że do sesji plakatowej zostały zakwalifikowane dwie prace: „Eyelid Kaposi Sarcoma as initial symptom leading to AIDS diagnosis” K. Paczwa, E. Kulpecka, D. Białas, R. Różycki oraz “Orbital phlegmon in a patient with COVID-19 – case report” M. Jacuński, D. Białas, R. Różycki. Obydwie prace cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

  • Glaucoma+ 2022

Dr n. med. Jaromir Wasyluk z Kliniki Okulistycznej WIML, podczas konferencji okulistycznej „Glaucoma+ 2022 odbywającej się we wrześniu w Kijowie, wygłosił wirtualny wykład nt. zastosowania nowej metody chirurgicznej - sklerektomii głębokiej diatermicznej u pacjentów z jaskrą. 

Konferencję, jak co roku, organizowało Ukraińskie Towarzystwo Jaskrowe, którego przewodniczącą jest prof. Zoya Vesselovskaja, Kierownik Klinki Okulistyki Uniwersytetu w Kijowie.

  • 40. Kongres Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Refrakcyjnych (ESCRS)

W dniach 16-20 września 2022 r.  w Mediolanie odbył się 40. Kongres Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Zaćmy i Refrakcyjnych (ESCRS). Jest to największa w Europie konferencja okulistyczna, poświęcona najnowszym osiągnięciom z zakresu diagnostyki i leczenia chorób oczu.  Jak co roku, w wydarzeniu tym uczestniczyło kilka tysięcy okulistów z całego świata. W tym roku Klinikę Okulistyczną WIML reprezentowała dr n. med. Joanna Dereń-Szumełda. 

Klinika Okulistyczna WIML, jako jedna z nielicznych z Polski, uczestniczyła w Dniu Jaskry zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Jaskry (EGS) w trakcie tego kongresu.

JW, WIML
fot. JW, WIML

     

Go to top